Archive for Srpen 2014

Napsali o nás: Svitavský deník : Není dost pitné vody, udělají nový vrt

26 srpna, 2014

Stašov – Jestli si někdo může stěžovat na nedostatek kvalitní pitné vody, jsou to obyvatelé Stašova. Obec řeší potíže, jak může.

Přestože už vesnice ve spolupráci s Pardubickým krajem investovala do obnovy vodojemu, vodovodního řadu a úpravny vody miliony korun, stále nic nepomáhá. „Vyřešili jsme tím jeden z problémů s kvalitou vody. Bohužel její nedostatek stále přetrvává. Hlavní zdroj pitné vody v minulosti s vydatností zhruba devadesát metrů krychlových, dává nyní pouhých padesát metrů krychlových pitné vody denně,“ popisuje potíže starosta Stašova Leoš Vendolský. Především v letních suchých obdobích jsou s dostatkem vody problémy. „Hlavně když proudí z menšího vodojemu,“ přidává se Jan Ladra, provozní technik vodohospodářů.

Zdroje na zkoušku

Nadějí pro místní i vedení vesničky na Poličsku je vyhloubení zcela nového vrtu. Ve Stašově už mají zpracovaný projekt. Požádali Pardubický kraj o dotaci na jeho realizaci. Rozhodnutí na příslušných místech by mělo padnout už do konce srpna.

Plány počítají s tím, že dělníci vyhloubí dva zkušební vrty v oblasti směrem k Baldě. „Právě v okolí na Pomezí by mohly být kvalitnější zdroje pitné vody, které by problémy Stašova mohly vyřešit. Doufáme v to také my,“ dodává Jan Ladra.

Počkají si?

Jen průzkum vyjde na čtyři sta padesát tisíc korun a výsledek je značně nejistý. „Na základě výsledků těchto zkušebních vrtů se pak rozhodne, zda vydatnost nového zdroje bude dostačující, či zda se bude hledat nová lokalita pro další zkušební vrt,“ upozorňuje na úskalí starosta Leoš Vendolský. Může se tak stát, že si lidé na nové zřídlo pitné vody počkají měsíce i roky. Pokud však alespoň jeden ze zamýšlených vrtů nabídne dobré podmínky pro zásobování obce, ve Stašově začnou finišovat s projektem, který by zahrnoval také napojení na vodovodní řad v hodnotě dvou milionů korun.

Přepojují vodojemy

Obec v minulosti problémy s nedostatkem kvalitní pitné vody řešila přepojením části obyvatel na takzvané „radiměřské studny“. Nyní přepojuje mezi dvěma vlastními vodojemy. „Vždy tak, aby se hladina v jednom z nich stačila vrátit zpět nad kritickou hranici. Hladinu hlídají elektronická čidla, která pomocí SMS upozorňují na kritickou výšku a potřebu přepnutí zdroje pitné vody,“ uzavírá starosta.

Autor: Bohuslav Stehno, Svitavský Deník 26.8.2014

 

Uzavírka silnice III.třídy 3634 Stašov – Hamry

11 srpna, 2014

Od 1.8. 2014 je uzavřena silnice III.třídy Stašov – Hamry (Bystré) pro havarijní stav. Došlo zde vlivem deště k sesuvu půdy a narušení vozovky. Předpokládané uzavření do 31.12.2014. Objížďka – bez rozlišení: silnice III/3635, Stašov – silnice II/364, Bystré, část obce Hamry, okr. Svitavy, přes: silnice III/3636 (Svojanov), Rohozná, od křižovatky silnic III/3634 a II/364 po silnici II/364 až ke křižovatce se silnicí III/3636, po silnici III/3636 ke křižovatce se silnicí III/3635, po silnici III/3635 ke křižovatce se silnicí III/3634.

Pouť 9.-10.8.2014

11 srpna, 2014

Víkend nabitý událostmi. Přijeli k nám kolotoče, v sobotu se konala pouťová zábava a v neděli slavnostní mše.

Jako již několik let opět přijíždějí do Stašova na druhý víkend v srpnu kolotoče. V letošním roce se starosta obce obrátil s prosbou na zástupce římskokatolické církve pana Šilhánka přesunout slavnostní mši v místním kostele na tento víkend. Jinak by se konala až víkend následující. Tradičně se má konat ve všech chrámech Nanebevzetí první neděli po svátku Nanebevzetí panny Marie, který tento rok připadl na pátek 15.srpna.

Podařilo se tak spojit v jednom víkendu světské radovánky s oslavami církevního svátku.

Samotná pouť začala již v pátek, kdy se poprvé rozjely pouťové atrakce. Obec odsouhlasila ze svého rozpočtu a připravila pro každé dítě s trvalým pobytem v obci do věku 15ti let poukázku na pouťové atrakce v hodnotě 200,-Kč.

V sobotu od 17 hodin pak začala pouťová zábava. O organizaci se postaralo místní Sdružení dobrovolných hasičů, občerstvení zajistila paní Doležalová – provozovatelka místního obchodu se smíšeným zbožím, živá hudba byla zastoupena Orchestrem Jana Kvíčaly se zpěváky Kájou Vichrovou a Jirkou Vágnerem, kteří hráli lidové písničky a střídali se s kytarovým duem Vašek a Vašek Otec a syn Peňázovi) a po desáté hodině večerní pak byli vystřídání DJ Jardou.

Živou hudbu v podání Jana Kvíčaly hradila ze svého rozpočtu obec Stašov. Zpěvák pan Jirka Vágner zpíval bez nároku na honorář. Honorář pro Duo Vašek a Vašek uhradil ze svého soukromého zdroje místostarosta obce pan Penias.

 

Počasí celé akci víceméně přálo, pouze kolem desáté hodiny byla hudební produkce přerušena přívalovým deštěm spojeným i s krátkým výpadkem elektrické energie.

Orchestr Jana Kvíčaly

Stašovské bodlo 2014

7 srpna, 2014

V sobotu 2.8.2014 proběhl ve Stašově již 5.ročník turnaje v malé kopané. Celkem se mělo zúčastnit 8 týmů, bohužel hráči z Jedlové nakonec nedorazili. Počasí přálo možná až příliš, slunečno, teploty atakovali 30°C.

Turnaj vyhrál domácí tým Stašovští Patziky. Nejvíce gólů – 6 vstřelil Libor Boháček z týmu MonsterTeam Polička, pivní pohár vyhrál Tým Huntovna. 

Výsledková listina:

1. Stašovští Patzici

2. Warriors

3. MonsterTeam Polička

4. Unčín

5. Huntovna

6. Mates team

7. Pivnice Opatov

8. Jedlová – kteří nepřijeli

Za Stašovské Patziky hráli: Josef Penias, Míra Stejskal, Karel Kříž, Filip Petrásek, Leoš Kučera, Petr Patzenhauer, Pavel Patzenhauer, Roman Jirsa a nehrající rezervy Marián Penias a Pavel Teplý.