Turistické informace

Zajímavosti: kostel Nanebevzetí Panny Marie s oltářem směrem na západ, lidová architektura

Vybavenost obce: hostinec, prodejna smíšeného zboží, autobusové spojení: Polička – Stašov

Volný čas: rybaření, běžecké tratě, terénní cyklostezka č. 4104, lehká turistika

Rybolov: V obci je káskáda 13ti rybníků.
Rybaření je možné v rybníku Velký stašovský – 5ha, zarybněno kaprem, línem, štikou, sumcem, okounem, pstruhem duhovým, bílou rybou. Rybolov je povolen na hostovací nebo celoroční povolenky. Lov je povolen od 16.4. – pstruhový režim.

Velký stašovský

Náměty na výlet:

1. POLIČKA – STAŠOV – HRAD SVOJANOV 

Trasa: 4104
celková délka: 18,8 km
značení: pásové (modrá)
kategorie: 4. kategorie

cyklo-trasa-4104

2. POLIČKA – BYSTRÉ – HRAD SVOJANOV A ZPĚT PŘES STAŠOV  (celodenní výlet na kole)

Náročnost trasy: vhodné pro celou rodinu, část trasy je značena cykloturistickými značkami, vede po silnicích 3. třídy a zpevněných cestách
Délka trasy: 41 km
Výchozí bod: Polička
Zajímavosti na trase: Balda, Bystré, hrad Svojanov
Místa občerstvení: Jedlová, Bystré, Hamry, hrad Svojanov, Stašov, Pomezí 

 Z Poličky vyjeďte z náměstí po značené cyklotrase č. 4019, ulicí Družstvení, k Troubným rybníkům a dále až na Baldu – bývalé lesní lázně ze 17. stol., nyní zachován pouze pramen železité vody s kapličkou, pobýval zde i J. Vrchlický. Odtud pojedete lesní silničkou do obce Jedlová, stále po cyklotrase č. 4019 až do Bystrého, kudy v minulosti procházela jedna z větví Trstenické stezky. Nachází se zde barokní radnice, roubené chalupy (Brtounova chaloupka), renesanční zámek – nyní ústav sociální péče pro mládež. Z Bystrého vyjeďte po cyklotrase č. 104 přes Hamry na hrad Svojanov – raně gotický hrad založený Přemyslem Otakarem II. k ochraně zemské stezky, nyní místo tradičních letních akcí – Svojanovská hláska, Loutkářská pouť atd., stálé expozice keramiky J. Kutálka, gotického skla a tepaných reliéfů. Z hradu se vracejte po silnici III. třídy směrem na Hamry. Po necelých 3 km odbočte vpravo a projeďte obcí Stašov až na silnici vedoucí do Pomezí. Tady odbočte vlevo a jeďte přes Pomezí až do Poličky.
Hrad Svojanov je v dubnu otevřen pouze v sobotu a neděli 9 – 16 hod., od května do září denně mimo pondělí 9 – 17 hod.

Comments are closed.