Archive for Únor 2015

Masopust 2015

19 února, 2015

Masopustní průvod, který podle tradice ukončuje dobu radovánek, jídla do sytosti a připravuje lidi na čtyřicetidenní půst do Velikonoc, se stal ve Stašově již několikaletou tradicí.DSC1890

Tak jako každý rok se masky i přihlížející shromáždili před kostelem a odtud se průvodem vydali obcí. Letos rozšířili počet účastníků i místní hasiči, kteří vkusně zpestřili celý „roj“ masek. Do kroku se zpívalo a pan Vápeník hrál na harmoniku. Hospodyňky jednotlivých domů nabídly různá pohoštění, slané, sladké i alkoholické; dobrovolní hasiči připravili čaj, punč a také něco na zakousnutí. Po projití středem obce všichni zakončili odpoledne v sympatické hospůdce u pana Peňáze, který měl už uvařenou dobrou polévku na zahřátí. Tam se v teple vytvořila příjemná atmosféra, hezky se „klábosilo“ a vše hodnotilo. Nakonec se všichni shodli, že už se těší na Masopust příští rok.                                   Autor: Anděla Němcová

více fotografií ve fotogalerii

Výzva seniorům -Policie ČR

16 února, 2015

V posledních dnech trápí pardubickou kriminálku pravděpodobně skupina pachatelů, která naprosto bezcitně okrádá seniory. Proto bychom rádi seniory, popřípadě jejich příbuzné, před těmito podvodníky varovali.

V podstatě jde o to, že pachatelé kontaktují seniory na pevné linky v místě bydliště, představují se pod různou identitou, většinou jako rodinní příslušníci, ale také se mohou představit jako pracovníci nějaké společnosti, např. že provedou úpravu pevné linky apod. Využijí například toho, že někteří senioři špatně slyší a požádají osobu o zapůjčení peněz. Legendy si jsou většinou podobné, pachatelé žádají půjčku na nákup vozidla, opravu vozidla po nehodě, na lékařské vyšetření apod. Se seniorem jsou v kontaktu, a ten, jakmile peníze má, podvodníci mu sdělí, že si pro ně přijde jejich kamarád a k předání peněz dojde.

Policie doporučuje, aby senioři byli ostražití! Doporučujeme jim, aby telefon zavěsili a případnému příbuznému zavolali sami zpět a ověřili si, zda jim telefonoval opravdu on. Pokud nemají takového příbuzného, doporučujeme zavěsit, s osobou se nebavit. Zároveň žádáme příbuzné seniorů, kteří naši výzvu čtou nebo slyší ve sdělovacích prostředcích, aby jim naši výzvu přetlumočili a na událost je upozornili.

Jako smutný příklad tohoto lidského hyenismu můžeme uvést případ z tohoto pondělí (tj. 9. února 2015), kdy takto byla okradena o částku 100.000 korun seniorka v Pardubicích.

Ač zde mluvíme o případech telefonátů, musíme upozornit, že podvodníci kolikrát nepoužívají k vylákání peněz pouze telefonování se seniory, ale také legendy, kdy mohou poškozené navštívit v místě jejich bydliště, zde se vydávají za pracovníky elektráren, plynáren, za sociální pracovníky apod. a nabízejí seniorům navrácení údajného přeplatku. Rovněž jsou zaznamenány i případy, kdy seniora osloví přímo na ulici, využívají jejich důvěry a následně pod různými záminkami peníze vylákají, nebo se za tímto účelem snaží dostat do bytu. A protože jsou starší lidé slušní, nezavřou jim před nosem, nechají pootevřené dveře a toho podvodníci využijí. Doslova jim vlezou do bytu, podívají se, kam senior pro peníze jde a pak mu je de facto za zády odcizí. Proto opět doporučujeme si návštěvy na případné opravy, přeplatky, apod. telefonicky ověřit u daných institucí. Pokud je třeba provést nějakou revizi, většinou jsou plánované dopředu, za opravu na místě se nepožadují peníze a případné přeplatky jsou posílány na účty či složenkou na poštu.

por. Bc. Markéta JANOVSKÁ