Získání dotace na restaurování pomníku obětem 1.světové války

2 července, 2018 by AV Leave a reply »

Starostovi obce Stašov se podařilo po několika letech opětovného podávání žádostí získat dotaci na opravu pomníku obětem 1.světové války.

Dotaci poskytne Ministerstvo obrany ČR. Celková výše dotace by měla tvořit 303.000,-Kč což je 80% celkových nákladů, obec Stašov by měla přispět 76.000,-Kč

Pomník obětem 1. světové války se nachází v zastavěné části obce Stašov, vedle dominanty obce kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Symbolický pomník znázorňuje pískovcové sousoší vojáka shlížejícího na ženu s dítětem, pod nímž je na mohutném šestihranném pylonu se třemi žulovými deskami vytesáno celkem 64 jmen občanů obce, kteří zahynuli v boji nebo v důsledku aktivní účasti během 1. světové války.

Podle nápisu na podstavci KOMAREK/LETOVIC, byl autorem pomníku A. komárek z Letovic, pomník byl odhalen 13. června roku 1926.